Archive for mai, 2020

31. mail 2020, nelipühal ordineeriti toomkogudusse diakon René Paats

Pühapäev, mai 31st, 2020

EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse nõukogu koosolek otsustas 31. mail käesoleval aastal luua toomkoguduse juurde diakoni ametikoha ja kutsuda diakoni ametisse René Paats. Nõukogu koosolekule järgnenud missal ordineeris peapiiskop Urmas Viilma koos assistentidega René Paatsi toomkoguduse diakoniks. Jutlustas ordineeritav ise ja assisteeris peapiiskoppi armulaua jagamisel.
Toomkoguduse poolt tervitas ja õnnitles vastset diakoni koguduse juhatuse
esimees Indrek Treufeldt. Muusikaliselt aitas jumalateenistust kujundada
organist Piret Aidulo ja kantor Veljo Reier.

Foto: Erik Peinar
Foto: Ingrid Mäsak
Foto: Erik Peinar
Foto: Erik Peinar
Foto: Ingrid Mäsak
Foto: Erik Peinar
Foto: Erik Peinar
Foto: Erik Peinar
Foto: Erik Peinar
Foto: Erik Peinar
Foto: Erik Peinar

MISSA – Nelipüha. Püha Vaimu väljavalamine. René Paatsi diakoniordinatsioon

Reede, mai 29th, 2020

Head Toomkiriku sõbrad!

Seda pühapäeva on nimetatud  ka Kiriku sünnipäevaks, sest on Nelipüha. Jutlustab teoloogiatudeng René Paats, kes ordineeritakse diakoniks.

Sellel pühapäeval, 31. mail  toimub armualuaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena, kui avatud kirikuna kell 11.00.

Netikiriku link: https://youtu.be/WcJzNrs9U_A

Kirikusse tulles juhendavad vajaduse korral teid kirikumehed,  palun jälgida 2+2 reeglit ja pingiread on avatud üle ühe. Toomkirikusse mahub pinkidesse kokku 80 inimest. Kirikus on võimalik desinfitseerida käsi.

Info leiate koguduse kodulehelt: www.toomkirik.ee

Nelipüha päevasalm on: See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand!“ Sakariase 4:6

Pühakirja lugemised:
Jeremija 31:31–34      Uus leping
Apostlite teod 2:1–13 Püha Vaimu tulek nelipühapäeval
Johannese 14:15–21   Isa annab teile teise Lohutaja, et Tema  oleks teiega igavesti

Koguduse laulud:

Alguslaul 126 Jüngrid palves ühinesid
Päevalaul 132:1-2, 4 Oh Püha Vaim meil tule Sa
Jutluselaul 321 Mind elupäike uuenda
Ordinatsioonilaul 130 Oh Looja Vaim, nüüd hingesse
Armulaualaul  240  Meil Kristus on aluseks seatud
Lõpulaul 163:1-2 Üks kindel linn ja varjupaik

Teenivad: peapiiskop Urmas Viilma, õpetaja Arho Tuhkru,  abiõpetaja Joel Siim, jutlustab stud theol René Paats, organist Piret Aidulo, kantor Veljo Reier.

Jumalateenistus on armulauaga. Täpsemalt kuidas see antud eriolukorras toimub, tutvustatakse kohapeal.

Kirik on igapäevaselt palvetajate jaoks lahti oma tavalistel aegadel, esmaspäevast pühapäevani, kell 10.00 – 16.00.

Küsimuste puhul, palun helistage kantseleisse või kirjutada koguduse e-mailile.

Olge hoitud, püsige terved ning olge ustavad palves meie maa ja rahva eest!

Arho Tuhkru
koguduse õpetaja

mobiil 52 81 943
telefon 64 44 140
tallinna.toom@eelk.ee
www.toomkirik.ee

PEAPIISKOPI LÄKITUS nelipühaks ja Kristuse kiriku sünnipäevaks 31. mail 2020

Kolmapäev, mai 27th, 2020

PEAPIISKOPI LÄKITUS
nelipühaks ja Kristuse kiriku sünnipäevaks
31. mail 2020

 
Jeesus kõneles oma jüngritele:„Kui te armastate mind, siis pidage mu käske! Ja ma palun Isa ja ta annab teile teise Lohutaja, et tema oleks teiega igavesti: Tõe Vaimu, keda maailm ei saa võtta vastu, sest ta ei näe teda ega tunne teda ära. Teie tunnete tema ära, sest ta jääb teie juurde ja on teie sees.“ Jh 14:15–17
 
Nelipüha on üks suurtest kirikupühadest – ristikiriku sünnipäev. Nelipüha on Eestis ka riigipüha. Sellisena peaks nelipüha pisut suurejoonelisemaltki tähistama kui ainult kogudustes. Eesti kristlastel on põhjust rõõmustada, et lisaks Eesti Vabariigi sünnipäevale on ka Kristuse kiriku sünnipäev sama väärikalt riigipühade loendisse kantud.
 
Erinevalt riigi sünnipäevast ei korraldata täna ei taevaste sõjavägede paraadi ega ka taevase Kuninga pidulikku vastuvõttu. See kõik saabub ühel päeval, kuid mitte seni, kuni meie ajalikkus kestab. Seniks on taevane Kuningas ise kohal Püha Vaimuna. Seda Jeesus meile nelipüha evangeeliumis tõotab. Ta kõneleb Lohutajast – Tõe Vaimust, kelle Isa saadab, kes jääb meie juurde ja elab meie sees.
 
See Lohutaja Vaim saabus esimesel kristlikul nelipühal ning ühendas kõik keeled ja rahvad kiitma ja ülistama Jumalat ühel häälel nõnda, et möödakäijad küsisid: „Kuidas me kuuleme räägitavat meie endi keeles Jumala suuri asju?“ (Ap 2:11)
 
See oli märgiks, et Jumalal ei ole lemmikkeelt. Kui Eesti ühiskonnas on erinevatel keeltel üksteisest eraldamist soosiv positsioon, sest eri rahvusgrupid on elanud kaua aega küll kõrvuti, kuid mitte koos, siis Jumala riigis ei ole muud riigikeelt kui armastuse keel. Ja see armastuse keel kehtib nii Jumala riigis kui ka ajalikus maailmas, sest seda keelt osatakse mõista ja kõnelda südamega.
 
Armastuse keel on see, mis meid seob üheks Jumala rahvaks, üheks kristlikuks pereks ja Kristuse kirikuks, aga ka üheks ühiskonnaks siin maa peal. Sest armastus ligimese vastu tähendab ka armastust kogukonna vastu, armastust oma maa ja rahva vastu, armastust naabri vastu. Võõragi vastu! Jeesuse poolt rõhutatud armastusekäsk on universaalne. Seda saab ja tulebki mõista käsuna armastada kõiki inimesi.
 
Inimene, kes ei hooli ega armasta, ei soovi otsida teistega ühist keelt. Ta tahab teadlikult rääkida erinevuste keeles selleks, et eristuda, võib-olla isegi teadlikult vastanduda.
 
Nelipühal taevast laskunud Jumala Püha Vaim avas aga kõigi keelepaelad kõnelema üksteise keeli eesmärgiga üksteist mõista ja üksteisest aru saada. Piirid keelte ja rahvaste, ka taeva ja maa vahel olid nelipüha päeval valla.
 
Ligimesearmastuse, hoolimise ja heategude kõnet mõistetakse ilma sõnadeta. Just seda, armastuse keelt, kõneldakse Jumala riigis. Selle keele võiksime kõik omandada, et üksteisega ka ajalikus maailmas selles keeles kõnelda. Siis poleks enam muid keeli vajagi. Armastuse keel teeb meist Jumala riigi kodakondsed – ristiinimesed!
 
Soovin kõigile õnnistatud nelipüha ja Kristuse kiriku sünnipäeva!
 
 
+Urmas Viilma

Keskpäeva PALVUS orelimuusikaga 30. mail

Teisipäev, mai 26th, 2020

Laupäeval, 30. mail teenivad keskpäeva palvuses sõna ja muusikaga õpetaja Arho Tuhkru ja organist Kristel Aer.

Muusikaosas on kavas 3 osa Louis Vierne’i 2. orelisümfooniast.

Kristel Aer kirjutab helilooja ja tema teose kohta:

Louis Vierne’i, prantsuse romantilise orelimuusika ühe tipphelilooja sünnist möödub käesoleval aastal 150 aastat.

Vierne oli sündides peaaegu pime, tema silmi opereeriti vahelduva eduga palju kordi ning operatsioonidest taastumine võttis tihti aastaid. Parimatel hetkedel oli ta võimeline valgust ja varju eraldama ning isegi tugevas valguses suure käekirjaga kirjutama. Vierne’i peeti lapsena muusikaliselt väga andekaks, ta õppis nii klaveri- kui viiulimängu ning hiljem ka orelit pimedatele noortele mõeldud õppeasutuses Pariisis. Pariisis kuulis ta ka César Francki mängimas Sainte-Clotilde kirikus ning oli sellest sügavalt puudutatud. Vierne saigi Francki õpilaseks Pariisi konservatooriumis, kuid Franck suri vaid kuu aega hiljem ning tema asemele tuli Ch.-M. Widor. Vierne oli hiljem Widori assistendiks nii organistikohal Saint-Sulpice kirikus kui ka õpetaja-lektorina Widori professorikohal konservatooriumis. Tema tuntuimateks õpilasteks olid Marcel Dupré ja Maurice Duruflé.

Organistina ja improviseerijana oli Vierne oma eluajal kuulus, ta tegi pikki kontserdireise  Ameerikasse ja Kanadasse. Tema loomingust on orelimuusika kõige rohkem tuntud, kuid suurem osa tema teostest on hoopis laulud, klaveri- ja orkestrimuusika. Orelile kirjutas Vierne 6 sümfooniat (kõik moll-helilaadides, igaüks eelmisest astme võrra kõrgemal), 24 pala „vabas stiilis“ (mida võib mängida ka harmooniumil), 24 fantaasiapala ja mõned muud teosed.

Vierne’i orelisümfoonia nr. 2 on 5-osaline ning valminud aastal 1903, pühendusega oma sõbrale, oreliehitaja Charles Mutin’ile. Sel ajal oli Vierne juba saanud organistiks Pariisi Notre-Dame kirikusse, sealne orel on kahtlemata olnud teose üheks inspireerijaks. Notre-Dame kirikus töötas helilooja kuni oma surmani, mis saabus – nagu ta unistanud oli – keset kontserti orelipingil, 2. juunil 1937.

MISSA – ülestõusmisaja 7. pühapäev. Exaudi.

Reede, mai 22nd, 2020

Austatud Toomkiriku sõbrad!


Sellel pühapäeval, 24. mail  toimub armualuaga jumalateenistus netikirikus ülekandena, kui avatud ustega kell 11.00.

Netikiriku link: https://youtu.be/5mRDAmPu6Fo

Kirikusse tulles juhendavad vajaduse korral teid kirikumehed,  palun jälgida 2+2 reeglit ja pingiread on avatud üle ühe. Toomkirikusse mahub pinkidesse kokku 80 inimest. Kirikus on võimalik desinfitseerida käsi.

Info leiate koguduse kodulehelt: www.toomkirik.ee

Selle pühapäeva temaks on Püha Vaimu ootus ja päevasalm on: Kristus ütleb, Kui mind maa peal ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde!  Johannese evangeelium 12:32

Pühakirja lugemised:

1. Kuningate 19:8–13 Eelija Hoorebi mäel
Apostlite teod 1:12–14 Mattias valitakse kaheteistkümnendaks apostliks
Johannese 7:37–39 Jeesus kõneleb Vaimu kohta

Koguduse laulud:

Alguslaul 128 Küll palju uinumas on elu
Päeva laul 129:1-3 Mu hinge sisse tule
Jutluselaul 246 Kui väsib üks
Ettevalmistuslaul 121 Halleluuja, laulgem laulu
Lõpulaul 137B Ärka, süda, vaim ja mõte

Teenivad: abiõpetaja Joel Siim, stud theol René Paats, organist Kadri Ploompuu, kantor Veljo Reier.

Jumalateenistus on armulauaga. Täpsemalt kuidas see antud eriolukorras toimub, tutvustatakse kohapeal.

Nüüdsest on loodud annetamise võimalus nende jaoks, kes ei pea suureks vaevaks Google Play’st või App Store’st vastava “mTasku” rakenduse alla laadimist. Sama rakendust kasutatakse Selveri ja Tallinna Kaubamaja ekspresskassades ja see on spetsiaalselt nende ja LHV Pangaga koostöös EELK koguduste jaoks kohandatud ning on usaldusväärne.

Kirik on igapäevaselt palvetajate jaoks lahti oma tavalistel aegadel, teisipäevast pühapäevani, kell 10.00 – 16.00.

Küsimuste puhul, palun helistage kantseleisse või kirjutada koguduse e-mailile.

Olge hoitud, püsige terved ning olge ustavad palves meie maa ja rahva eest!

Arho Tuhkru
koguduse õpetaja

mobiil 52 81 943
telefon 64 44 140
tallinna.toom@eelk.ee
www.toomkirik.ee

Kristuse taevaminemispüha sõnajumalateenistus Toomkirikus 21.05. kell 17.00

Kolmapäev, mai 20th, 2020

Juhtsalmiks on: Kui mind maa peal ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! Johannese evangeelium 12:32

Jumalateenistuse pühakirjatekstid

Jesaja 33:5–6 Issand on kõrge, sest Ta elab kõrgel

Roomlastele 8:31–39 Jumala armastus

Luuka 24:46–53 Jeesus võetakse taevasse

Laulud:

Alguslaul              122   1-2    Me täna sellest mõtleme
Päevalaul             124      Täna rõõmsad oleme
Jutluselaul           123   Sa Jeesus läksid  taevasse
Lõpulaul              122     3-4    Kes Jeesu tahtmist siin ei tee

Keskpäeva PALVUS orelimuusikaga 23. mail

Teisipäev, mai 19th, 2020

Laupäeval, 23. mail kell 12 toimub toomkirikus keskpäeva palvus orelimuusikaga, kus sõna ja muusikaga teenivad õpetaja Joel Siim ja organist Kadri Ploompuu.

Neil päevil oleme palvetanud palju: üksikisikute, koguduse, rahvana. Palvetanud kindlas teadmises, et Jumal kuuleb, ja vahel tugevama, vahel nõrgema lootusega, et ta vastab meil mõistetaval kombel.

Seda nädalat on läbi ajaloo kandnud sõna Jesajalt: „Rõõmuhüüdega andke teada, kuulutage seda, levitage maailma ääreni, öelge: „Issand on lunastanud oma sulase Jaakobi. Nad ei saanud tunda janu, kui ta viis neid läbi kõrbete: ta laskis neile kaljust vett voolata, ta lõhestas kalju ja vesi vulises.““ (Js 48:20-21)

Võime olla kindlad – Jumal on vastanud. Esimest korda üle mitme nädala kõlab laupäeva keskpäeval taas Toomkirikus orelimuusika. Kiituseks, tänuks ja eestpalveks – nii meie endi kui lahkunute eest. See annab rõõmuhüüdega teada: Issand on lunastanud oma rahva.

Muusikaosas on kavas kolm teost maailma eri maade heliloojatelt, kaugemalt ja lähemalt. Alustuseks saab kuulda siinmail harva esitatavat jaapani orelimuusikat. Kõlab tänapäeva helilooja Yui Kakinuma (s. 1961) „Lotus“ (“Lootos“) aastast 2007.

Teise heliteosena on ettekandel kaasaja šoti helilooja James MacMillani (s. 1959) 2010. a. valminud teos „Meditation“.

Viimasena kõlab ameerika helilooja Samuel Barberi (1910-1981) populaarne heliteos keelpillidele, „Adagio for Strings“ (1936), mis on ilmselt ka tema kõige tuntuim teos. Seade orelile on teinud William Strickland.

Barberi Adagio kohta on leitud, et see on kurvemaid muusikapalu, mis kunagi loodud. Samas näitab üks uuring, et see on üks viiest inimesi kõige õnnelikumaks tegevatest helitöödest.

MISSA – ülestõusmisaja 6. pühapäev. Palvepühapäev

Reede, mai 15th, 2020

Head Toomkiriku sõbrad!

Tänu Jumalale ja inimeste pingutustele viirusega võitlemisel, järgides eriolukorra reegleid, on olukord tasapisi paremaks minemas. Sellel pühapäeval, 17. mail  toimub armualuaga jumalateenistus  nii netikirikus ülekandena, kui avatud ustega kell 11.00.

Netikiriku link: https://youtu.be/VJTXqe-L8P8

Kirikusse tulles juhendavad vajaduse korral teid kirikumehed,  palun jälgida 2+2 reeglit ja pingiread on avatud üle ühe. Toomkirikusse mahub pinkidesse kokku 80 inimest. Kirikus on võimalik desinfitseerida käsi.

Info leiate koguduse kodulehelt: www.toomkirik.ee

Selle pühapäeva teemaks on palvetamine ja päevasalm on: „Tänu olgu Jumalale, kes ei ole kõrvale heitnud mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! Psalm 66:20

Pühakirja lugemised:

Taaniel         9:17–20  Taanieli palve oma rahva pärast
Roomlastele 8:24–28  Vaim tuleb appi meie nõtrusele, me ju ei tea, kuidas palvetada
Matteuse      6:5–13  Teie palvetage siis nõnda

Koguduse laulud:

Alguslaul: 194 A – Mu Isa koja õue
Päeva laul: 315:1-4 – Eks see ole arm ja heldus
Jutluselaul: 348 – Ei Jumal neid või jätta
Ettevalmistuslaul: 355 A – Ligidal on Jumal
Lõpulaul: 36 – Su annid, kõige armu Jumal

Teenivad: abiõpetaja Joel Siim, stud theol René Paats, organist Piret Aidulo, kantor Veljo Reier.

Jumalateenistus on armulauaga. Täpsemalt kuidas see antud eriolukorras toimub, tutvustatakse kohapeal.

Kirik on igapäevaselt palvetajate jaoks lahti oma tavalistel aegadel, teisipäevast pühapäevani, kell 10.00 – 16.00.

Küsimuste puhul, palun helistage kantseleisse või kirjutage koguduse e-mailile.

Olge hoitud, püsige terved ning olge ustavad palves meie maa ja rahva eest!

Arho Tuhkru
koguduse õpetaja

mobiil 52 81 943
telefon 64 44 140
tallinna.toom@eelk.ee
www.toomkirik.ee

Toomkoguduse jumalateenistusel on võimalik osaleda kodulehe kaudu. Seni on olnud väga piiratud veebijumalateenistustel korjanduse läbiviimine. Samas on praegusel keerulisel ajal iga annetus suureks abiks koguduse ellujäämiseks. Nüüdsest on loodud annetamise võimalus nende jaoks, kes ei pea suureks vaevaks Google Play’st või App Store’st vastava “mTasku” rakenduse alla laadimist. Sama rakendust kasutatakse Selveri ja Tallinna Kaubamaja ekspresskassades ja see on spetsiaalselt nende ja LHV Pangaga koostöös EELK koguduste jaoks kohandatud ning on usaldusväärne.

MISSA – ülestõusmisaja 5. pühapäev. Cantate. Emadepäev

Reede, mai 8th, 2020

Head Toomkiriku sõbrad!

Tänu Jumalale ja meie inimeste pingutustele viirusega võitlemisel, järgides eriolukorra reegleid, on olukord tasapisi paremaks minemas.

Alates sellest pühapäevast, 10. maist leevenduvad eriolukorra reeglid kiriku jumalateenistuste osas. Toomkoguduse  selle pühapäevane jumalateenistus toimub nii netikirikus ülekandena, kui avatud ustega kell 11.00.

Netikiriku link: https://youtu.be/T_bE7oyTed8

Kirikusse tulles juhendavad vajaduse korral teid kirikumehed,  palun jälgida 2+2 reeglit ja pingiread on avatud üle ühe. Toomkirikusse mahub kokku 80 inimest. Kirikus on võimalik desinfitseerida käsi.

Info leiate koguduse kodulehelt: www.toomkirik.ee

Pühapäev on Emadepäev. Pühapäeva teemaks elu taevariigi kodanikuna maailmas, nimetuseks Cantate – laulge Issandale nimest.

Juhtsalmiks on: „Laulge Issandale uus laul, sest Ta on teinud imetegusid.“ Psalm  98:1

Pühapäeva kirjakohad:

Jesaja 32:15–20  Elu Jumala rahus
Roomlastele 8:9–11 Jumal teeb ka teie surelikud ihud elavaks
Johannese 17:6–10 Nad ära tundnud, et kõik on Sinu juures

Pühapäeva laulud:

Alguslaul                  295            Issand, mu Jumal, Sind tahan
Päevalaul                  115            Oh, surmavõitja tule Sa
Jutluselaul                 305           Suur Jumal, Sa
Ettevalmistuslaul      223 1-3     Minu süda rõõmustele
Lõpulaul                    386           Jumal, Sind me kiidame

Teenivad: peapiiskop Urmas Viilma, peapiiskop emeeritus Andres Põder ja õpetaja Arho Tuhkru, organist Kadri Ploompuu, kantor Veljo Reier.

Jumalateenistus on armulauaga. Täpsemalt kuidas see antud eriolukorras toimub, tutvustatakse kohapeal.

Kirik on igapäevaselt palvetajate jaoks lahti oma tavalistel aegadel, teisipäevast pühapäevani, kell 10.00 – 16.00.

Küsimuste puhul, palun helistage kantseleisse või kirjutada koguduse e-mailile.

Olge hoitud, püsige terved ning olge ustavad palves meie maa ja rahva eest!

Arho Tuhkru
koguduse õpetaja

mobiil 52 81 943
telefon 64 44 140
tallinna.toom@eelk.ee
www.toomkirik.ee

Toomkoguduse jumalateenistusel on võimalik osaleda kodulehe kaudu. Seni on olnud väga piiratud veebijumalateenistustel korjanduse läbiviimine. Samas on praegusel keerulisel ajal iga annetus suureks abiks koguduse ellujäämiseks. Nüüdsest on loodud annetamise võimalus nende jaoks, kes ei pea suureks vaevaks Google Play’st või App Store’st vastava “mTasku” rakenduse alla laadimist. Sama rakendust kasutatakse Selveri ja Tallinna Kaubamaja ekspresskassades ja see on spetsiaalselt nende ja LHV Pangaga koostöös EELK koguduste jaoks kohandatud ning on usaldusväärne.

Tänukellad helisesid Toomkirikus

Reede, mai 8th, 2020

Täna helisesid Tallinna Piiskopliku Toomkiriku kellad tänuks ja kiituseks, et pühapäeval saame hakata naasma samm-sammult tavalise jumalateenistusliku elu juurde.

Üle mitme nädala on sellel pühapäeval kirikus  taas missa. Armulauaga teenistusel teenib peapiiskop Urmas Viilma, peapiiskop emeeritus Andres Põder ja õpetaja Arho Tuhkru.

Organistiks on Kadri Ploompuu ja kantoriks Veljo Reier.

Kirikusse tulles, palun jälgida 2+2 reeglit ja pingiread on avatud üle ühe. Kirikus on võimalik desinfitseerida käsi.

Jumalateenistust saab jälgida internetis. Avamiseks palun kasutage linki: https://youtu.be/T_bE7oyTed8

Taaskohtumiseni pühapäeval!

EELK Konsistooriumi korraldused seoses eriolukorra meetmete leevendamisega

Reede, mai 8th, 2020

Heaks kiidetud EELK Konsistooriumi e-hääletusel 6. mail 2020

  1. Võtta teadmiseks, et seoses korralduse „Vabariigi Valitsuse 13. märtsi 2020. a korralduse nr 77 „Eriolukorra meetmete rakendamine“ muutmine“ vastuvõtmisega Vabariigi Valitsuse poolt 05.05.2020, leevendati eriolukorra meetmeid ka EELK kogudustele.
  2. Toetudes leevenenud tingimustele, taastada alates 10. maist 2020 EELK kogudustes tavapärane jumalateenistuslik elu, sealhulgas ametitalituste läbiviimine ja muud kiriku põhikirjalised tegevused, mis eriolukorra kehtestamise algusest olid avalike kogunemistena keelatud.
  3. Jumalateenistusliku elu edasisel korraldamisel arvestada kehtima jäetud liikumisvabaduse piiranguid, so 2+2 reeglit ja desinfitseerimisvahendite olemasolu nõuet. See tähendab, et:
  • kirikusse ja teistesse koguduse siseruumidesse on sisse- ja väljapääsude lähedale nähtavale ja hästi ligipääsetavale kohale paigutatud desinfitseerimisvahendid;
  • üldkasutatavad pinnad ja esemed (pingid, lauluraamatud, jne) tuleb enne iga jumalateenistust või talitust desinfitseerida;
  • jumalateenistuse, ametitalituse ja muu sündmuse ajal tuleb järgida 2+2 reeglit, see tähendab, et kirikus või teistes koguduse siseruumides võib liikuda üksi või koos kaks inimest, hoides ülejäänud ruumis viibijate ja liikujatega püsivalt vähemalt kahemeetrist vahemaad;
  • 2+2 reegel kehtib ka vaimulike, muusikute ja teiste jumalateenistuse ettevalmistamise või läbiviimisega seotud isikute kohta;
  • 2+2 reeglit ei pea järgima sama perekonna liikmed ja olukorras, kui seda ei ole ajutiselt ja lühiajaliselt võimalik mõistlikult järgida (nt armulaua jagamine, ristimine, käte õnnistamiseks peale panemine, jne);
  • kirikus ja teistes koguduse siseruumides ei või samaaegselt viibida rohkem inimesi, kui võimaldab ruumi põrandapinna suurus (4 m2/inimese kohta).
  • soovitav on suurte kirikute puhul lähtuda ruumi põrandapinna asemel pingistiku pinna suurusest;
  • kirikus või teistes koguduse siseruumides tuleb nähtavale kohale sissepääsu juurde paigutada info maksimaalse lubatud inimeste arvuga (vajadusel iste- ja seisukohtade arv eraldi) ja takistada arvu täitumisel uute inimeste sisenemine;
  • armulauariistad ja armulaua pühitseja ja jagaja käed tuleb eelnevalt desinfitseerida;
  • armulaua jagamine tuleb viia läbi oblaadi veini sisse kastmisega ja inimesele otse keelele asetamisega, või jagades armulauda ühel kujul (una specie), oblaati inimesele käele või otse keelele asetades;
  • armulauale tulijatele tuleb luua enne armulaua vastuvõtmist ja oblaadi käega puudutamist võimalus käte desinfitseerimiseks;
  • kõik talitused tuleb korraldada ja läbi viia nõnda, et on välistatud nakkusoht teistele inimestele.

4. Informeerida koguduse liikmeid ning teisi jumalateenistustel ja talitustel osalejaid, et inimesed, kellel on diagnoositud COVID-19 haigust põhjustav koroonaviirus, samuti nende pereliikmed või teised nendega koos elavad inimesed, ei tohi alates diagnoosimisest kuni tervenemiseni kodust lahkuda.

5. Paluda inimestel, kes tunnevad, et on haigestunud, mitte liikuda avalikes kohtades ega tulla ka kirikusse.

6. 10. mai 2020 jumalateenistusel teha tänupalve Jumalale koroonaviiruse taandumise ja eriolukorra meetmete järk-järgulise leevendamise eest, sealhulgas võimaluse eest naasta kirikutesse ühistele jumalateenistustele, et saada taas osa sõnast ja armulauasakramendist kodukirikus.

7. Kõikidel jumalateenistustel ja palvustel palvetada kuni eriolukorra lõpuni viirushaiguse tõttu hukkunud inimeste hingede ja haigestunute pärast; paluda õnnistust arstidele ja meditsiinipersonalile, kes haigeid ravivad ja nende eest hoolitsevad; kõigi ametnike ja otsustajate pärast, et Jumal annaks neile kannatlikku, tasakaalukat ja tarka meelt õigete sammude astumiseks ja otsuste langetamiseks; kõigi inimeste hingerahu ja meelekindluse pärast eriolukorra meetmetega leppimiseks; kogu tekkinud olukorra lahenemise pärast Eestis ja kogu maailmas; et Issand Kristus hinge ja ihu arstina oleks ise kõiki tervendamas ja õnnistamas

+Peapiiskop Urmas Viilma