Võistlusel IFD AWARD sai Grand Prix! auhinna Tallinna piiskopliku toomkiriku metallkatus. Pidulik gala toimus 12.10.2023 Itaalias, Bolzanos, kus auhinda olid vastu võtmas toomkiriku torni ehitajad Aleksandr Jegorov (Valtsproff OÜ) ja Martin Kärner (Oma Katus OÜ). Restaureerimisprojekti tegi kirikule Ain Pihl (Rändmeister OÜ).
„Toomkiriku tornikiiver on hämmastav näide, kuis kogudus on suutnud koos Tallinna linna ja paljude ettevõtjate abiga tuua imelise ja ajaloolise arhitektuuriväärtusliku torni uuele elule. See tunnustus on oluline ja teeb au mitte üksnes meie inimestele ja Tallinna linnale. See auhind on oluline ka laiemalt Euroopas,“ rõõmustab Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru paljude inimeste suurt tööd krooninud tunnustuse üle. „Sellised meistrid, kes restaureerimistöid tegid, on tõeline vara,“ soovib vaimulik eraldi esile tuua auhinda vastu võtnud vaskseppade panust kiriku restaureerimisel.
Tallinna Toomkiriku(www.toomkirik.ee )hoone ehitamist alustati tõenäoliselt 1230. aastatel ning hoone valmis aastal 1240. Viieteistkümnendal sajandil ehitati kirikuhoone ümber kolmelööviliseks basiilikaks. Kirik hävis koos suure osa Toompea hoonestusega 1684. aasta tulekahjus. Toomkiriku gooti stiilis tornikiiver hävis, kuid 1778-1779. aastatel ehitati kirikuhoonele uus barokkstiilis tornikiiver.
Toomkiriku terviklikku restaureerimist alustati 2022. aastal katusest, mis on hoone säilimise seisukohast kõige olulisem. Tornikiivri seisukord aasta-aastalt halvenenud, sadevee läbijooksud suurenenud. Restaureerimistööde käigus vahetati tornikiivri katteplekk ning restaureeriti tornimuna ning tuulelipp. Enam kui 550 000 eurot maksnud töid tehti koguduse, Kirikufondi ja Tallinna linna toel.
Tallinna toomkiriku restaureerimistööd jätkuvad. Annetusi pühakoja katuse restaureerimise heaks saab teha SEB arveldusarvele EE401010022002639007.