Archive for august, 2022

TERVITUSKIRI KOOLIRAHVALE teadmiste päevaks 1. septembril 2022

Kolmapäev, august 31st, 2022

MISSA – 12. pühapäev pärast nelipüha. Enese läbikatsumine

Neljapäev, august 25th, 2022

Päeva juhtsalm

„ Jumala paneb suurelistele vastu, aga alandlikele annab armu!“

  1. Peetruse kiri 5:5b

Jumalateenistuse pühakirjatekstid

Õpetussõnad 28:13–14 Õnnis on inimene, kes kardab Jumalat                     

Roomlastele 3:21–28  Õigusemõistmine usu läbi

Luuka 18:9–14 Tähendamissõna variserist ja tölnerist

Jumalateenistuse laulud

Alguslaul             384             Ei mitte meile, mitte meile

Päevalaul            266   1-4    Ma tõstan taeva poole silmad

Jutluselaul          322   1-3    „Mu järel!“ hüüab Jeesus Krist

Kantslisalm        322  4        Kui teil on raske, käin ma eel

mälestuslaul       345            Oota, hing, oh oota

Korjanduslaul   285  1-…    Usk kindel lootus üksine

Lõpulaul              190             Tänu kiitust Sulle Issand toome

Jumalateenistusel teenivad: peapiiskop emeeritus Andres Põder, õpetaja Arho Tuhkru,

organist Gustav-Leo Kivirand.

Toomkirik on avatud E – P 9 – 17

Nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul on võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta

Kesknädala ORELIKONTSERT 24.08 kell 19 – Ireneusz Wyrwa

Laupäev, august 20th, 2022

Tallinna toomkiriku suviste kesknädala orelikontsertide sarja viimase kontserdi annab Ireneusz Wyrwa (Varssavi, Poola).

Kavas F. Mendelssohn Bartholdy, A. Guilmant, F. Nowowiejski

Teretulemast orelikontserdile toomkirikusse!

Piletid 8/6 € müügil kohapeal. Organistidele on kontsert tasuta.

Ireneusz Wyrwa lõpetas kiitusega Karol Szymanowsky muusikaakadeemia Katowices, kus ta õppis orelit Julian Gembalski juures. Lisaks Gembalskile on tema kunstnikuisiksuse kujunemist mõjutanud Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann ja Wolfgang Zerer.
Wyrwa on võitnud auhindu kahel rahvuslikul konkursil: 1994 Wrozlawis saavutas ta 1. koha ja 1996 Rumias 2. koha. Aastal 2000 sai ta teise koha rahvusvahelisel Feliks Nowowiejski orelikonkursil Poznanis.
Ireneusz Wyrwal on silmapaistev kontserttegevus, ta esineb nii solisti kui kammermuusikuna Poolas ja välismaal ning solistina väljapaistvate orkestrite ees. Tema loomingulises väljundis on ka CDd ja salvestused Poola televisioonile ja raadiole.
Aastatel 1999-2013 õpetas ta orelit, oreliliteratuuri ja muusikateooriat Johannes Paulus II katoliku ülikoolis Lublinis. Aastast 2013 on Wyrwa professor Frederic Chopini muusikaülikoolis Varssavis.
Wyrwat kutsutakse sageli konkursside züriidesse ja pidama loenguid, ta avaldab teaduslikke ning populaarteaduslikke tekste, viib läbi seminare ja meistrikursusi. Ta tegutseb aktiivselt muusikaelu organiseerijana, samuti on ta ajaloolise ja kaasaegse oreliehituse ekspert.

MISSA – 11. pühapäev pärast nelipüha. Soosinguajad

Neljapäev, august 18th, 2022
https://youtu.be/QyzJNVB8X2c

Päeva teema – SOOSINGUAJAD

Päeva juhtsalm

„ Õnnis on rahvas, kelle jumal on Issand, rahvas, kelle Tema

on valinud oma pärisosaks!“ Psalm 33:12

Jumalateenistuse pühakirjatekstid

Jeremija  18:1-10  Tähendamissõna potissepast

Ilmutuse 3:1-6 Läkitus Sardese kogudusele

Luuka  19:41-48  Jeesus nutab Jeruusalemma pärast

ja ajab kaubitsejad templist välja

Jumalateenistuse laulud

Viiul   – Enn Võrk  „Eesti, mu kodumaa“

Alguslaul   328 Rõõmusta, rõõmusta

Viiul – Heino Eller  „Berceuse“

Päevalaul  361  On õiged vaid teed

Jutluselaul  389  Su kiituseks, mu Looja

Mälestuslaul  375 4-5 Taeva linn, taeva linn

Viiul – Eduard Tubin „Pastoraal“

Viiul – Kaljo Raid „Largo“

Lõpulaul   396  A   Vaid hetke kestab suvi

Viiul – Heino Eller „Allegretto“

Teenivad: peapiiskop emeeritus Andres Põder, õpetaja Arho Tuhkru, organist Piret Aidulo, solist Meelis Vahar (viiul).

Toomkirik on avatud E – P 9 – 17

Nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul on võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta.

Tallinna toomkiriku vaskne tornikiiver on plekksepakunsti meistriklass

Neljapäev, august 18th, 2022

Taevale lähemale pääsemine kõlab ilusa igatsusena, aga kui see siis korraks täitub ning lift on Tallinna Piiskopliku Toomkiriku tornitipu lähedal seisma jäänud, tundub alla läbi tellingute vaadata ja tuules vappuda ikka üsna kõhe. Ent kuidas siis muidu kui kaelamurdvas kõrguses saakski näha linnulennult Tallinna katuseid ja lähedalt selle sajandi parimate ehitusmeistrite tööd?

Üle linna kõrguva Toomkiriku tornikiivri vaskplekiga katmine on igatahes täies hoos. Torni ülemine osa on juba valmis: kullatud tornikuul kiiskab päikese käes ja ajalooline tuulelipp vahetab asjalikult suunda, nagu poleks hiljutist vahemaandumist teinudki. Valmis on ka tornitipu kiiver ning seda toetavad kaheksa peenelt vaskplekiribadega kaetud kuuli. Lipuvardast laskub mööda tornikülge maa sisse piksekaitse. Torni vinnatud katuseplekk ootab läikivates tahvlites kannatlikult paikalöömist.

Üle Eesti kirikute restaureerimistöid juhtiv Juhan Kilumets ütleb, et eelistabki kõrgelt tornidest avanevatele panoraamvaadetele näha lähedalt ehitusmeistrite loomingut. Tallinna Toomkiriku restaureerimise käigus on nähtavale tulnud juba palju ilusat tööd. Siinse kiriku puhul meenuvad arhitektuuriajaloolasele kõigepealt kirikutorni suurepärased puidust tornikonstruktsioonid, kuid sedasama võib öelda ka kirikus tehtud tööde kohta tervikuna. Samas alles mõnekümne aasta eest paigaldatud tornikiiver vajab juba väljavahetamist. “Mineviku ehitusmeistrite suhtumine oli selline, et pigem ehitati tugevamalt, kindlamalt. Kui kehva tööd ette tuleb, siis kõige rohkem on seda ikka nõukogude ajast,” nendib ta.

Toomkiriku torni on Jumal hoidnud, nendib Kilumets ning kinnitab, et kõik, mis on seniajani hästi säilinud, ka säilitatakse – tuulelipp vajas vaid väikest noorenduskuuri, tornidetailid said siit-sealt üle keevitatud ja värske kullasära saanud tornikuuli mõlke ja täkkeidki võib võtta kui aumärke. Nüüd tehtav töö peab omakorda olema kunagise ehitustöö vääriline jätk.

“Kõige vastutusrikkam ja keerulisem kõigist restaureerimistöödest ongi valtsimistöö,” tõdeb Juhan Kilumets – sellest sõltub ju otseselt hoone vastupidamine ilmastikule. Pleki valtsimine käib arvestusega, et torn oleks kaitstud vähemalt sajandi jagu iga ilmaga – olgu siis vihmavaling, kangutagu katust tuuleiilid või püüdku seda mõlkida rahekuulid.

Toomkiriku ehitustandrile saadi konkursiga head mehed, kellele võib kindel olla. Ka muinsuskaitselise järelevalve tegija Jüri Noška ilme on rahulolev ning ta kommenteerib: “Kõige suurem rõõm ongi näha hästi tehtud tööd, nagu sellel objektil.” Lisaks ehitusmeistritele saab kiidusõnu ka krapsakas objektijuht Alice Merkulova.

Tornikiivri paigaldamise peatöövõtja Oma Katused OÜ juhataja Martin Kärner räägib, et enne eelmist masu oli firmas tööl 40 meest, kuid Eestisse alles jäi neist vaid käputäis. Ka ettevõttes seni töötanud kolm Aleksandrit: Aleksandr Jegorov Aleksandr Karasev,  Aleksandr
Zaitsev
, kes täna toomkirikus tööd teevad, läksid tööle Skandinaaviasse. Tagantjärele võib öelda, et sundkäik võõrsile oli tegelikult kasuks, sest mehed tulid Stockholmis losside ja kirikute katustel omandatud kogemuste võrra rikkamana. Üks vajalik töövõte kiriku ehitamisel on näiteks pleki töötlemiseelne kuumutamine, mis hõlbustab sellele vajaliku kuju andmist, samuti kuluvad ära lisateadmised erinevatest keevitustöödest.

Ametikoole on Eestis mitu, kus ehitusmehi ja restauraatoreid õpetatakse. Nende tase on hea, hindab Kilumets, kuid nendib, et meistriks saamine nõuab oma liistude juurde jäämist kogu eluks. “Sageli on nii, et õpitakse plekksepaks, kuid seejärel vaadatakse ringi, proovitakse midagi muud. Meil Rändmeistris on küll ainult eluaeg tööd harjutanud mehed, nad teevad seda öösel unes ka,” ütleb Kilumets. Nii on tema sõnul ka toomkirikus tegutsevate meestega: nad on omavahel sõbrad, viskavad ehitusplatsil nalja, aga ennekõike on oma ala pühendunud meistrid.

“Plekksepa töö nõuab füüsilist pingutust ja hakkab tervisele, seal üleval katuste kohal puhub ju tavaliselt ka kõva tuul. Üle 60 aasta vanuseid plekkseppi naljalt ei leia,” tõdeb Kilumets. Ent parimatel neist on au lüüa kõrgele torniplekki oma meistrimärk nimega, mis jääb vähemalt sajandiks ootama väärilist leidjat.

Teksti ja fotode autor Regina Hansen.

rpt

Kesknädala ORELIKONTSERT 17.08 kell 19 – Piret Aidulo

Neljapäev, august 11th, 2022

Tallinna toomkiriku kesknädala orelikontsertide sarja neljanda kontserdi annab organist Piret Aidulo.

Kontserdi kavas:

J. S. Bach, J. Langlais, P. Eben, H. Lepnurm, E. Mägi, A. Marguste,

C. Franck – Koraal nr 1 E-duur (pühendatud helilooja 200. sünniaastapäevale),

O. Messiaen – La Nativité : Dieu parmi nous

Piletid 8/6 € müügil kohapeal. Organistidele on kontsert tasuta.

Ootame teid osa saama väljapaistva interpreedi sisuka kavaga kontserdist!

Organist, koorijuht ja pedagoog Piret Aidulo annab soolokontserte, on aktiivne kammermuusik ja teeb koostööd orkestritega: ERSO, RO Estonia SO jt, on mänginud ka Läti, Peterburi Filharmoonia SO ja Luzerni festivaliorkestriga. Ta on esinenud festivalidel Tallinnas, Pärnus, Riias, Jaltas, Maltal, Istanbulis, Ateenas, Stockholmis, Kokkolas, Visbys jm. 1989. aastast on ta Tallinna Kaarli kiriku, kus asub ka eesti suurim orel (Walcker/1923) organist ning koorijuht ja alates 1993 muusikajuht. 2013. aastast tegutseb organistina ka Tallinna Toomkirikus.

MISSA – 10. pühapäev pärast nelipüha. Ustavus Jumala andide kasutamisel

Neljapäev, august 11th, 2022

 Päeva juhtsalm

„Igaühelt, kellele on palju antud, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem!“ Luuka 12: 48

Jumalateenistuse pühakirjatekstid

2. Ajaraamat 1:7-12 Saalomon palub endale tarkust

1. Peetruse 4:7-11 Olge siis arukad ja kained palveteks

Luuka 16:1-9 Tähendamissõna kavalast majapidajast ja rikkuse õigest kasutamisest

Jumalateenistuse laulud

Alguslaul             300            Mu hing, mis annan Jumalale

Päevalaul            240  1-4   Meil Kristus on aluseks seatud

Jutluselaul          239  1-2   Las oma sõna puhtasti

Kantslisalm        239    3     Su nimel käsud kutsugu

Korjanduslaul    303          Ole ustav, Jeesu rahvas

Lõpulaul               284          Sa, Jeesus, oled eluteel

Jumalateenistusel teenivad

Jõgeva koguduse õpetaja Georg Glaase, organist Kadri Ploompuu.

Toomkirik on avatud E – P 9 – 17

Nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul on võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta.

MISSA – 9. pühapäev pärast nelipüha. Tõde ja eksitus

Kolmapäev, august 3rd, 2022

Tõde ja eksitus

9. pühapäev pärast nelipüha

Päeva teema: Tõde ja eksitus

Liturgiline värv – roheline

Päeva juhtsalm

„Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões.“   Efeslaste 5:8-9

Jumalateenistuse pühakirjatekstid

Iiob 28:7–15, 23–28 Tõelise tarkuse asupaik

1. Johannese 4:1–6 Õigest ja valest vaimust

Matteuse 7:15–23 Hoiduge valeprohvetite eest

Jumalateenistuse laulud

Alguslaul             160             Kindel me usk

Päeva laul           331             Valmistagem, ristirahvas

Jutluselaul      240   1-4      Meil Kristus on aluseks seatud

Kantslisalm   240  5            Sul kuninglik-preesterlik amet

Mälestuslaul 375 4-5         Taeva linn, taeva linn  

palvelaul     224                  Mu helde karjane

Lõpulaul        287                Oh loodu Loojat kummarda   

Teenivad: õpetaja Arho Tuhkru, diakon René Paats organist Gustav-Leo Kivirand

Toomkirik on avatud E – P 9 – 17

Nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul on võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta.