Archive for juuli, 2020

MISSA. Tõde ja eksitus

Kolmapäev, juuli 29th, 2020

Pühapäeval, 2. augustil  toimub armulauaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena kui avatud kirikuna kell 11.

Netikiriku link: https://youtu.be/pwq3u2pEm3g

MISSA – 9. pühapäev pärast nelipüha.

Selle pühapäeva teema on: tõde ja eksitus – Käige nagu valguse lapsed-sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. Ef 5:8b,9

Pühakirjalugemised:

1 Kuningate 18:21-26,36-39 – Eelija võidab Baali prohvetid
Heebrealastele 4:1-2,9-13 – Jumala rahva hingamisse pääsemisest
Matteuse 7:13-14 – Minge sisse kitsast väravast, mis viib ellu

Pühapäevased laulud:

Alguslaul: 161:1-3 – Küll kannab kindel kalju
Päeva laul: 365 – Löö lõkkele, mu usu säde
Jutluselaul: 158 – Ei karda meie võitlusteid
Korjanduslaul: 319 – Kui kõik ka taganeksid
Lõpulaul: 161:4-5 – Ei maha seda risti

Teenivad õpetaja Joel Siim, diakon René Paats, organist Gustav-Leo Kivirand.

Toomkirik on avatud külastajatele alates esmaspäevast, 3. augustist kell 10:00 – 18:00. Tere tulemast!

Nüüd on nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta

MISSA – Issanda muutmise püha ehk kirgastamispüha. Kirgastatud Kristus

Teisipäev, juuli 21st, 2020

Pühapäeval, 26. juulil  toimub armulauaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena kui avatud kirikuna kell 11.

Netikiriku link: https://youtu.be/NfEaCqjiZac

Selle pühapäeva teema on kirgastatud Kristus ja piiblisalmiks: „Sinu kohal koidab Issand ja sinu kohal nähakse Tema auhiilgust!“  Jesaja 60:2

Pühapäevased lugemised on:

2. Moosese 3:9–15  Jumal kutsub Moosese
Ilmutuse 1:9–18  Nägemus Inimese Pojast
Markuse 9:2–8  Jeesus kirgastatakse

Alguslaul     293         Ilusaim Kristus
Pealaul         328  Rõõmusta, rõõmusta
Jutluselaul  287 1-2  Oh loodu, Loojat kummarda
Kantslisalm 287  3 Su armu kutsumise tund
Korjanduslaul   264     Ma kummardan Sind armuvägi
Lõpulaul       424         Tänu Sulle, taeva looja

Teenivad peapiiskop emeeritus Andres Põder, õpetaja Arho Tuhkru, organist Gustav-Leo Kivirand

Nüüd on nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta

MISSA – 7. pühapäev pärast nelipüha. Armastuskäsk

Kolmapäev, juuli 15th, 2020

Pühapäeval, 19. juulil  toimub armulauaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena kui avatud kirikuna kell 11.

Netikiriku link: https://youtu.be/2cDrLwyjAO4

See pühapäev kannab nime: armastuskäsk

Pühakirjalugemised:

1. Saamueli 15:22–26 Saamuel ja kuningas Saul
Jaakobuse 2:8–13 Hoiatus erapoolikuse eest
Markuse 10:17–27 Rikas noormees ja igavene elu

Pühapäevased laulud:

Alguslaul: 264 – Ma kummardan Sind, Armuvägi
Päeva laul: 307 – Õnnis, kes ei võta teha
Jutluselaul: 289 – Sind, Jumal, tahan armastada
Korjanduslaul: 219 – Armastus, mis igavene
Lõpulaul: 314 – Süda seltsiks südamele

Teenivad õpetaja Joel Siim, organist Gustav-Leo Kivirand

Nüüd on nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta

Kesknädala orelikontsert “Louis Vierne orelisümfooniad” – Tobias Horn

Reede, juuli 10th, 2020

Sel suvel on toomkiriku kesknädala orelikontserdid pühendatud prantsuse väljapaistva helilooja ja organisti Louis Vierne’i 150. sünniaastapäevale.

Esitusele tulevad Vierne’i 4 orelisümfooniat.

Sarjal teisel kontserdil, 15. juulil, esitab Tobias Horn (Stuttgart, Saksamaa) Vierne’i Orelisümfoonia nr. 6 op. 59 h-moll (1930). Sellele lisaks kõlavad kontserdil J. S. Bachi Prelüüd ja Fuuga h-moll ning C. Francki Koraal h-moll.

Louis Vierne, kes oli lapsest saati peaaegu pime, sai muusikalise hariduse Pariisi konservatooriumis. Alates 1892. aastast tegutses ta Charles Marie Widori kõrval organisti assistendina Pariisi Saint-Sulpice’i kirikus. 1900. aastal sai Vierne, kes oli selleks ajaks juba tuntud kui särav helilooja ja organist ning erakordse andega improviseerija, Pariisi Jumalaema kiriku peaorganisti koha, eristudes selgelt teistest kõrgelt kvalifitseeritud kandidaatidest. Pariisi Jumalaema kiriku orelil esines ta kokku tervelt 1750 korral.

1937. a. 2. juuni õhtul, parasjagu kontserdil improviseerides, suri ta ootamatult südamerabanduse tagajärjel. Surra Jumalaema kiriku oreli taga oli Vierne’i eluaegne unistus.

Tema romantilise, samas ka klassikalise ja modernse helikeele mõjutustega loomingust on kõige tuntumad oreliteosed: „24 pala vabas stiilis”, „24 fantaasiapala“ ning 6 sümfooniat. Ta on kirjutanud ka vokaal- ja kammermuusikat, sümfoonia ja „Messe solenne“.

Vierne kirjutas oma orelisümfooniad enam kui 30 aasta jooksul (1898-1930). Need kõik on minoorsetes helistikes, kusjuures iga sümfooniaga tõuseb helistik ühe tooni võrra, alates 1. sümfooniaga d-mollis ja lõpetades 6. sümfooniaga h-mollis. Teosed on 5-osalised, välja arvatud 1. sümfoonia, mis on 6-osaline.

Vierne’i 6. sümfoonia on ülimalt virtuoosne teos, mis osutab helilooja loomingu lõpuperioodil tema uuele muusikalisele helikeelele ja tehnikale, mis kandusid edasi tema järeltulijate, Dupré, Messiaeni ja Alaini loomingusse.

Tobias Horn (s. 1970) on oma põlvkonna väljapaistvamaid organiste Saksamaal. Ta on mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat, mis on viinud ta intensiivse muusikukarjäärini.
Tobias Horni kutsutakse esinema tunnustatud orelifestivalidele (ION Nürnberg, Maastricht, Krakow, Moskva, Varssavi, Nowy Sacz, Bergen, Tallinn, Turu, Genova, Haarlem, Lausanne), ta on esinenud kontsertidega Euroopa väljapaistvatel orelitel, samuti debüteerinud 2011 USAs.
Tema õpetajate hulgas on muusikamaailma suurkujud Ludger Lohmann (orel), Jon Laukvik (klavessiin); Jean Boyer’i (Lyon/Lille) ja Ben van Oosteni (The Hague/Rotterdam) juhatusel spetsialiseerus Horn prantsuse barokk- ja romantilisele orelimuusikale, saades romantilise sümfoonilise orelimuusika alal erakordsed teadmised.
Horni repertuaaris on kogu orelimuusika tähtsamad teosed, sealhulgas kogu Bachi orelilooming, kõik Regeri ja Liszti suuremad oreliteosed, Vierne’ ja Widori orelilooming täies ulatuses ning Dupré suured teosed, samuti barokk- ja kaasaegse muusika olulisemad teosed. Ta on olnud ka mitmete kaasaegsete heliloojate teoste esiettekandja.
Horni poolt salvestatud CDd romantilise orelimuusikaga (sh Reger ja Vierne) on saanud kriitikutelt kõrge tunnustuse.
Tobias Horn on alates 2016 Stuttgardi muusikakõrgkooli (Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart) oreliliteratuuri õppejõud.

Piletid 7/5 €. Organistidele vaba sissepääs.

Olete oodatud osa saama erakordsest muusikasündmusest!

MISSA – apostlite pühapäev. Issanda teenistuses

Neljapäev, juuli 9th, 2020

Pühapäeval, 12. juulil  toimub armulauaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena kui avatud kirikuna kell 11.

Netikiriku link: https://youtu.be/YO7vt-2YFZY

See pühapäev kannab nime Apostlite pühapäev ja päeva teemaks on Issanda teenistuses olemine.

Pühapäeva juhtkirjaks : „Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed.“ Efeslastele 2:19

Pühakirja lugemised:

Hesekiel 2:1–8 Prohveti kutsumine
Efeslastele 2:19–22 Kogudus on ehitatud apostlite ja prohvetite alusele
Matteuse 16:13–19 Peetrus tunnistab Jeesuse Messiaks

Pühapäevased laulud:

Alguslaul             288   Sa, Jeesus oled käskinud
Päevalaul            245 Et ärka, vaim
Jutluselaul          240 1-4   Meil Kristus on aluseks seatud
Kantslisalm        240  5      Sul kuninglik – preesterlik amet
Korjanduslaul    317 Jeesusega käia võtkem
Lõpulaul              291 Ei laulmast iial lakka

Teenivad: õpetaja Arho Tuhkru, praktikant Doris Raudsepp, orelil Kristel Aer.

Nüüd on nutitelefonis M-Tasku äpi olemasolul võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. M-Tasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta

Kesknädala orelikontsert “Louis Vierne’i orelisümfooniad” – Ines Maidre

Reede, juuli 3rd, 2020

Tänavune kesknädala orelikontsertide sari on pühendatud prantsuse helilooja Louis Vierne’i (1870-1937) 150. sünni-aastapäevale, ettekandele tulevad neli orelisümfooniat.

Sarja esimesel kontserdil esitab Ines Maidre helilooja 1. orelisümfoonia, millele eelneb Eugène Reuchsel’i (1900-1988) “Evocation de Louis Vierne” (“Meenutades Louis Vierne’i”). 

Louis Vierne, kes oli lapsest saati peaaegu pime, sai muusikalise hariduse Pariisi konservatooriumis. Alates 1892. aastast tegutses ta Charles Marie Widori kõrval organisti assistendina Pariisi Saint-Sulpice’i kirikus. 1900. aastal sai Vierne, kes oli selleks ajaks juba tuntud kui särav helilooja ja organist ning erakordse andega improviseerija, Pariisi Jumalaema kiriku peaorganisti koha, eristudes selgelt teistest kõrgelt kvalifitseeritud kandidaatidest. Pariisi Jumalaema kiriku orelil esines ta kokku tervelt 1750 korral. 1937. a. 2. juuni õhtul, parasjagu kontserdil improviseerides, suri ta ootamatult südamerabanduse tagajärjel. Surra Jumalaema kiriku oreli taga oli Vierne’i eluaegne unistus.

Tema romantilise, aga samas ka klassikalise ja modernse helikeele mõjutustega loomingust on kõige tuntumad oreliteosed: „24 pala vabas stiilis”, „24 fantaasiapala“ ning 6 sümfooniat. Ta on kirjutanud ka vokaal- ja kammermuusikat, sümfoonia ja „Messe solenne“.

Kõik Vierne’i 6 sümfooniat on kirjutatud minoorsetes helistikes, kusjuures iga sümfooniaga tõuseb helistik ühe tooni võrra, alates 1. sümfooniaga d-mollis ja lõpetades 6. sümfooniaga h-mollis. Sümfooniad on 5-osalised, välja arvatud 1. sümfoonia, mis on 6-osaline.

Vierne’i 1. sümfoonia op. 14 d-moll on pühendatud tema kolleegile Pariisi konservatooriumis, heliloojale ja organistile Alexandre Guilmant’ile. Sümfoonia viimane osa, suursugune ja heroiline Finale on ühtlasi helilooja tuntuim orelipala.

Ines Maidre  on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi Bruno Luki klaveriklassis ja oreli erialal Hugo Lepnurme juures. 1989-91  täiendas ta end Pariisis Ecole Niedermeyer’is Daniel Rothi juures, 1994-1998 järgnesid klavessiini ja barokkinterpretatsiooni õpingud Bergeni ülikooli Griegi akadeemias Norras.  Ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel meistrikursustel. 1991. a. võitis Ines Maidre Prantsusmaal Versaille’ rahvusvahelisel organistide võistlusel I preemia.

Maidre on esinenud kontsertidega kogu Euroopas, USA-s ja Lõuna-Ameerikas ja osalenud paljudel kodu- ja välismaistel muusikafestivalidel. Salvestanud muusikat Toccata Classics’i, Simax-Grappa, Antese, Erese, Forte ja Carillon Music firmadele.

1986-1992 tegutses Ines Maidre Tallinna Riikliku Konservatooriumi õppejõuna. Alates a. 2000 töötab ta orelidotsendina Bergeni ülikooli Griegi akadeemias Norras. 

Alates 2014. a. on ta Pärnu orelifestivali kunstiline juht.

MISSA – 5. pühapäev pärast nelipüha. Halastage!

Neljapäev, juuli 2nd, 2020

Sellel pühapäeval, 5. juulil  toimub armualuaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena, kui avatud kirikuna kell 11.00.

Netikiriku link https://youtu.be/0AQy_3Uhdfk

Pühapäeva teema on halastage!

Pühapäeval, 5. juulil  toimub armualuaga jumalateenistus nii netikirikus ülekandena kui avatud kirikuna kell 11.

Pühapäevased laulud:

Alguslaul: 270 – Su ligi tahan olla
Päeva laul: 227 – Issand, Su ees siin palves seisame
A. Vivaldi, “Domine Deus”
M. Sink, „Kusagil palvetab keegi mu eest“
Korjanduslaul: 341B – Kui südant piinab valu
F. Schubert, „Ave Maria“
Lõpulaul: 221 – Jeesus, Sind ei jäta ma

Pühakirjalugemised:

2. Saamueli 12:1–10, 13 Naatan manitseb Taavetit
Roomlastele 2:1–11 Jumal mõistab kohut õiglaselt
Johannese 8:2–11 Jeesus ja abielurikkuja naine

Teenivad; õpetaja Joel Siim, organist Kadri Ploompuu, kaasa teenivad Ludmilla Kõrts (sopran) ja Meelis Vahar (viiul)

Nüüd on nutitelefonis mTasku äpi olemasolul võimalik teha annetus valitud kogudusele ka ilma QR-koodi pildistamata. Pildistamine enam otseselt vajalik pole, kuigi ka seda meetodit kasutades saab endiselt annetust teha. MTasku kaudu annetamine on annetajale ja EELK kogudusele tasuta