Archive for jaanuar, 2020

Raamatu „Valguse tähed“ ESITLUS Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus 9. veebruaril

Neljapäev, jaanuar 30th, 2020

konsistoorium@eelk.ee

2. veebruaril 2020 möödub peapiiskop Urmas Viilma ametisse pühitsemisest viis aastat. Sel puhul ilmub raamat „Valguse tähed“, mis koondab tsitaate ja mõtteid Urmas Viilma Toomkoguduse õpetaja ja peapiiskopi ametiaja jutlustest, karjasekirjadest, kõnedest ja artiklitest.  

Peapiiskop Urmas Viilma kirjutab raamatu saatesõnas: Meie ümber on palju sõnu. Keegi on sõnad vabaks lasknud ja need ümbritsevad meid kõikjal. Kui sõnad on täiesti vabad ja nende vabastaja neile mõtet ei anna ega piire sea, upuvad üksikud sõnad sõnarohkusesse. Juhtub midagi, mida liiga ereda valguse puhul tajume pimestamisena.
Sama võib juhtuda sõnadega, kui neid saab nii palju, et me ei kuule ega mõista enam midagi. Siin raamatus on kammitsetud mõtted – sõnasõelmed –, mis on paljude teiste mõtete hulgast esile tõstetud ja eraldi valgusvihku asetatud. Jutluste, kõnede ja karjasekirjade läbikaalutud sõnadest moodustunud tsitaadid saavad sõnumiteks, mis kõnetavad teisiti kui tekstimassiividesse peidetuna.  

Raamat jõuab raamatupoodidesse müügile veebruarikuu alguses ja esitlused koos võimalusega paluda autorilt raamatusse autogrammi toimuvad:
esmaspäeval, 3. veebruaril kell 18.00 Tallinna Viru keskuse Rahva Raamatu kaupluses
pühapäeval, 9. veebruaril kell 12.30 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus pärast jumalateenistust.   Autogrammiga raamatut saab soodushinnaga tellida SIIT.  

Alates 3. veebruarist saab raamatut osta ka EELK konsistooriumi kantseleist, Kiriku plats 3, Tallinn.  

Raamatu „Valguse tähed“ annab välja kirjastus Hea Lugu OÜ, www.healugu.ee.
Selle on toimetanud Mari Tuuling ja kujundanud Piret Tuur.
Raamatututvustusega kirjastuse kodulehelt saab tutvuda http://www.healugu.ee/product/valguse-tahed/.
EELK konsistoorium tel 627 7350, konsistoorium@eelk.ee

Kes on Toomkiriku Kolgata – grupi autor?

Esmaspäev, jaanuar 27th, 2020

20. jaanuaril laoti Tallinna toomkiriku võidukaare alla üle 10 m kõrgused tellingud, et saada vastus juba ammu kummitanud küsimusele: kes siis ikkagi on Kolgata-grupi (1694) autor.

Foto autor Ingrid Mäsak

Kristuse figuuri hilisema Koeru krutsifiksiga (u 1700) ning Kristuse, neitsi Maarja ja evangelist Johannese figuure Kullamaa kiriku Kolgata grupi (1682) kujudega võrreldes ei näi olevat kahtlust, et toomi grupi võib omistada Ackermannile.

Võidukaare tipus pole tõenäoliselt juba aastakümneid käinud keegi – pöörane, millise tolmukihi alla olid need 325-aastased kujud mattunud. Enne, kui saime pildistama ja mudeldama hakata, oli vaja kolmest figuurist – ristilöödud Kristusest, neitsi Maarjast ja evangelist Johannesest – koosnev barokne kunstiteos kogu ulatuses sõna otseses mõttes välja kaevata.

Kolgata grupi pildistamine käis nii tellingul kui selle all, sest fikseerimist vajas ka grupi taga olev tekstitahvel aastaarvuga 1694 ja grupi annetaja nimega.

Pildistamise ja puhastamisega tegelesid uurimisprojekti “Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” täitjad:

  • Prof Hilkka Hiiop
  • Dr Tiina-Mall Kreem
  • Isabel Aaso-Zahradnikova
  • Andres Uueni
  • Peeter Säre

Kaasa aitasid Taavi Tiidor, Frank Lukk.

Foto autor Taavi Tiidor
Foto autor Taavi Tiidor