Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ja Tallinna vanimate kirikute kogudused kutsuvad huvilisi tutvuma iidse Tallinna sakraalkunsti pärandiga maikuu kolmandal nädalal, 13. – 18. mail, millega ühtlasi lõpeb muinsuskaitsekuu. Kuna see pärand on väga rikkalik ja mitmekülgne, siis saavad huvilised võimaluse tutvuda nn teemapäevadel nii altarite, ikonostaaside, tornikellade, orelite kui ka rõdumaalingutega, meeldivaks kaassaatjaks sealjuures orelihelid.
Reede, 17. mai kell 17 Tornikellade päev Toomkirikus, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti ekskursioon. Kogunetakse Toomkirikus aadressil Toom-Kooli 6
Kui kell veel suhteliselt haruldane ja kallis oli, siis oli tornikell vaeste ajanäitaja. Tornikellade ülesanne on kutsuda inimesi jumalateenistusele ja palvusele, olla palvekelladeks, tänu- ja rõõmukelladeks. Kellasid helistatakse ka eriliste sündmuste puhul – sõja või muu hädaohu korral, rahu saabumisel, hingekellana, matusekellana, pulmakelladena. Toomkiriku kaks vanemat – Neitsi Maarja ja Salvatori nime kandvat tornikella pärinevad kiriku tulekahju järgsest ajast – 1685. a.
Kelladest räägib kunstiajaloolane Juhan Kilumets.
Laupäev, 18. mai kell 12. 30 Orelite Päev Toomkirikus ja Püha Vaimu kirikus. Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti ekskursioon. Kogunetakse Toomkirikus aadressil Toom-Kooli 6 kl 12.30 (pärast orelipooltundi), ekskursioon jätkub Püha Vaimu kirikus kell 13.45
Orelit on nimetatud pillide kuningaks. Orelimuusika kaunistab jumalateenistust, saadab koguduse laulu, kuid on ka iseseisvalt kuulutus, palve ja sõnum. Oreli kaunilt kujundatud prospekti taga seisavad viled nagu sõdurid reas, suurematel orelitel on neid tuhanded. Viled on koondatud registritesse. Registrite rohkus lisab orelile kuulsust ning vägevust ja annab muusikaliselt suuremad väljendusvõimalused. Orelimeister Toomas Mäeväli tutvustab siinseid pillide kuningaid: Toomkiriku ja Püha Vaimu kiriku orelit.
Tallinna Toomkirikus
kell 12 – laupäevane orelipooltund
kell 12.30 – ekskursioon, juhib orelimeister Toomas Mäeväli (eesti keeles)
Püha Vaimu kirikus
kell 13.45 – ekskursioon jätkub, juhib orelimeister Toomas Mäeväli (eesti keeles)
kell 14.30 – ekskursioon, juhib koguduse organist Kristiina Hoidre (vene keeles)
Terve muinsuskaitsekuu kava ühes sakraalkunstinädala ürituste detailse infoga leiab huviline SIIT.