RISTITEE PALVUSE tekstid 14 peatusega oma palvetes mõtisklemiseks ja kaasa elamiseks

Suur Reede

Jeesuse ristitee ehk kannatusee 14 peatust, 

I PEATUS: JEESUS MÕISTETAKSE SURMA   Maavalitseja küsis: “Mis kurja Ta siis on teinud?” Aga nad karjusid veel enam ja ütlesid: “Löödagu Ta risti!”


II PEATUS: JEESUS VÕTAB RISTI ÕLALE  Nad võtsid nüüd Jeesuse ja Ta läks välja, kandes ise oma risti Pealuuasemeks hüütud paika,  mida heebrea keeles kutsutakse Kolgataks.

III PEATUS: JEESUS KUKUB ESIMEST KORDA RISTI ALL “Ta on kõik veeretanud Issanda peale; see päästku Ta, kiskugu Ta välja hädast, sest Tal on ju Temast hea meel!”(Ps 22:7-9)

IV PEATUS: JEESUS KOHTAB OMA KURBA EMA . „Naine, vaata, see on su poeg!”  Seejärel ütles Jeesus oma jüngrile: „Vaata, see on su ema!” Ja selsamal tunnil võttis jünger Maarja enda juurde. (Jh 19: 25-27)

V PEATUS: SIIMON KÜREENEST AITAB JEESUSEL RISTI KANDA  – Jeesust välja viies said nad kätte kellegi Siimona Küreenest, kes tuli väljalt; ja tema peale nad panid risti, et ta seda kannaks Jeesuse järel. (Lk 23:26)

VI PEATUS: VEROONIKA ANNAB JEESUSELE HIGIRÄTIKU – Nõnda räägib vana pärimus, et Veronica tungis läbi sõdurite aheliku ja kuivatas rätikuga Jeesuse vere ja higiga määrdunud nägu.

VII PEATUS: JEESUS KUKUB TEIST KORDA RISTI ALL – Mitte enam raskuse ootamatuse, vaid väsimuse tõttu kukub. Ometi ajab Ta end üle jõu käiva koorma all taas jalule ja jätkab teed.

VIII PEATUS: JEESUS KOHTAB NUTVAID NAISI – Jeesus ei võta nutvate naiste kaastunnet vastu: „Jeruusalemma tütred, ärge nutke mind, vaid nutke iseendid ja oma lapsi!“


IX PEATUS: JEESUS KUKUB KOLMANDAT KORDA RISTI ALL –  Ükskord saab jõud tõepoolest otsa. Kolgata mäe jalamil Jeesus nõrkeb.

X PEATUS: JEESUSELT REBITAKSE RIIDED SELJAST – Kui nüüd sõjamehed Jeesuse olid risti löönud, võtsid nad Tema riided ja tegid neli osa, igale sõjamehele ühe osa, ja kuue; kuub aga oli õmbluseta, ülemisest äärest alumiseni ühes tükis kootud.

XI PEATUS: JEESUS LÜÜAKSE RISTI – Ka sõjamehed naersid Teda ning ütlesid: “Kui Sina oled juutide kuningas, siis aita iseennast!” Aga oli ka pealkiri Tema kohal: “See on juutide kuningas!”

XII PEATUS: JEESUS SUREB RISTIL – Siis nad pistsid äädikaga täidetud käsna iisopi otsa ja panid selle Tema suu ette. Kui nüüd Jeesus äädikat oli võtnud, ütles Ta: “See on lõpetatud!” Ja Ta nõrgutas pead ning heitis hinge.(Lk 23:44-46; Jh 19:28-30)

XIII PEATUS: JEESUS VÕETAKSE RISTILT – Kas meiegi oleme läbikukkunud, kas oleme halvemad, viletsamad teistest, et nii on läinud… või kui me kannatame , siis kannatame nagu Kristuski, lõpuni?  Või on meilt liiga palju nõutud ja me lihtsalt ei jaksa.

XIV PEATUS: JEESUSE PÜHA IHU PANNAKSE HAUDA – Aga seal paigas, kus Ta oli risti löödud, oli aed ja aias uus haud, kuhu veel iialgi ei olnud kedagi pandud.

Tallinna Toomkiri torni juurest algab Piiskopi aed. Kolm aastat juba on selle kõnniteeplaatidele lõigatud  need samad 14 kannatustee peatust, algavad  värava poolt ja lõppeb suunal kust inimene saab oma pilguga vaadata kaugusesse, üle Toompea nõlva, üle Schnelli tiigi ja sealt on juba näha kauguses merd ja silmapiiri, ja teada, et meil on vaatamata kõigele ikkagi veel lootust!

Kõik ei ole veel kadunud, sest teame, et meil tuleb vastu pidada ja meie eest võideldakse ka siis, kui meie silmad enam ei näe. Meie eest võideldakse ka siis, kui  meie silmad vajuvad kinni!

Tekstid koostanud õpetaja Arho Tuhkru


Tallinna Toomkogudus 10.04.2020

Pühapäev, 22 mai 2022
 • 11:00 – 12:30
  MISSA - ülestõusmisaja 6. pühapäev. Palvepühapäev. Rogate. Südamekõne Jumalaga. Peapiiskop emeeritus Andres Põder, õpetaja Joel Siim, diakon Rene Paats, organist Kadri Ploompuu

 • 12:30 – 13:30
  PIIBLITUND. Liisa Rossi

 • 14:00 – 15:00
  MISSA Merivälja Südamekodus

Neljapäev, 26 mai 2022
 • 17:00 – 18:30
  Taevaminemispüha teenistus. Ordinatsiooni MISSA. Peapiiskop Urmas Viilma, õpetaja Joel Siim, organist Piret Aidulo, toomkoguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel

Laupäev, 28 mai 2022
 • 12:00 – 12:30
  ORELIPOOLTUND - Stefan Kordes (Saksamaa). Kavas J. S. Bach, F. Liszt, J. Brahms, O. Lindberg

Pühapäev, 29 mai 2022
 • 11:00 – 12:30
  MISSA - Ülestõusmisaja 7. pühapäev. Exaudi. Püha Vaimu ootus. Õpetaja Arho Tuhkru, õpetaja Joel Siim, diakon René Paats, organist Kadri Ploompuu, viiulil Meelis Vahar

Reede, 03 juuni 2022
 • 18:00 – 19:00
  Tallinna Vanalinna Päevade KONTSERT "Romantiline õhtumuusika" - Ludmilla Kõrts (sopran), Meelis Vahar (viiul), Konstantin Martõnov (tšello), Kadri Ploompuu (orel)

Laupäev, 04 juuni 2022
 • 12:00 – 12:30
  ORELIPOOLTUND - Kadri Ploompuu. Kavas J. S. Bach, C. Franck, M. Kolessa

 • 12:30 – 13:30
  Tallinna Vanalinna Päevad. Toomkiriku orelit tutvustab orelimeister Toomas Mäeväli

 • 19:00 – 20:00
  Tallinna Vanalinna Päevade KONTSERT "Taevaväravad" - Oksana Sinkova (flööt), Alina Sakalouskaya (mandoliin), Kadri Ploompuu (orel)

Pühapäev, 05 juuni 2022
 • 11:00 – 12:30
  MISSA

 • 14:00 – 15:00
  Tallinna Vanalinna Päevad. Kirikututvustus

 • 17:00 – 18:00
  Tallinna Vanalinna Päevade KONTSERT "Ukraina litaania". Ukraina muusikat esitavad Kristel Aer, Olga Gams, Ulla Krigul, Kadri Ploompuu, Marju Riiskamp (orel), Virgo Veldi (saksofon). Koostöös Eesti Orelisõprade Ühinguga

Esmaspäev, 06 juuni 2022
 • 12:00 – 13:00
  2. nelipüha SÕNAJUMALATEENISTUS

Reede, 10 juuni 2022
 • 09:00 – 10:45
  Tallinna Toomkooli 1. - 8. klasside AKTUS/PALVUS

Suur kalender

Maarja kirik

Maarja kirik
blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com